ЕКСПЕРТИ ПРОЕКТУ ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У ВИВЧЕННІ ПІВНІЧНОГО ДОСВІДУ ТРАНСКОРДОННОГО СПІВРОБІТНИЦТВА PDF Print E-mail

Словацькими, українськими та норвезькими партнерами успішно здійснюється проект «Через інновації - до ефективного співробітництва» («Інформаційне забезпечення та імплементація інноваційних підходів в транскордонному співробітництві Словаччини і України»).

3

Метa проекту:

  1. отримання та аналіз достовірної, високоякісної та повної інформації

про форми, методи та результати діяльності Баренцової Євро-Арктичної Ради та Регіональної Ради;

б) розробка для суб’єктів управління Словаччини та України практичних рекомендацій щодо її імплементації для підвищення ефективності транскордонного співробітництва прикордонних регіонів цих країн, зокрема, й  регіону Карпат, загалом.

 

Баренцева Євро-АрктичнаРада та Регіональна Рада – інституціїпівнічних держав та ЄС, покликані сприяти розвитку транскордонного співробітництва у Баренцевому регіоні. Створені вони були на початку 90-х років минулого століття за ініціативи видатного скандинавського політика - тодішнього міністра закордонних справ Норвегії Торвальда Столтенберга (до речі, батька нинішнього Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга). Не дивлячись на похилий вік, Торвальд Столтенберг і нині жваво цікавиться проблематикою європейського транскордонного співробітництва і був одним із ініціаторів розробки вищезазначеного  проекту.

Для вивчення  досвіду транскордонного співробітництва на Півночі Європи  Баренцевий регіон 8-12 листопада ц.р. відвідала групаукраїнських експертів проекту. У її складі:

  1. Сергій Устич, Надзвичайний і Повноважний Посол, в.о. завідувача кафедри зарубіжних студій та суспільних комунікацій УжНУ, директор Інституту транскордонного співробітництва (керівник делегації);
  2. Олександр Білак – заступник Ужгородського міського голови;
  3. Володимир Приходько – завідуючий кафедрою міжнародних економічних відносин УжНУ, д.е.н., професор;
  4. РадмілаУстич – менеджер громадської організації «Форза»;
  5. Олеся Бенчак – викладач кафедри зарубіжних студій та суспільних комунікацій УжНУ, менеджер проекту.

Програма перебування делегації в прикордонному норвезькому місті Кіркенесі була вельми насиченою.

Найперше, делегацію прийняв керівник комуни Сьор-Варангер, ветеран транскордонного руху Рюне Рафаелсен. Він розповів про багаторічний досвід транскордонної співпраці та нинішні проблеми прикордоння. Зокрема, йшлося про минулорічну кризову ситуацію із більш ніж 5 тисячами сирійських біженців, які проникали на територію Норвегію із Росії (фото).

1

 

Між Р.Рафаельсоном та О.Білаком була досягнута домовленість про встановлення побратимнихзв’язків між містами Кіркенес та Ужгород.

IMG_6400

Також делегація побувала у сучасній багатонаціональній школі, що працює за інноваційною педагогічною концепцією (фото).

Українські експерти зустрілися із керівниками Баренцевого інституту – підрозділу Норвезького арктичного університету в м.Тромсо, що займається дослідженнями транскордонного співробітництва – Маріанною Солем та Свеймом Оргеймом. Йшлося про спільні розробки та публікації науковців Норвезького арктичного університету, УжНУ та Кошицького університету ім. П.-Й. Шафарика, обмін студентами і викладачами на стажування (фото).

11

Центральними заходами програми була робота делегації в структурах, що забезпечують діяльність Баренцевої Євро-АрктичноїРади та Регіональної Ради – Баренцевого секретаріату та Міжнародного Баренцевого секретаріату. Перша структура є підрозділом Міністерства закордонних справ Норвегії, що розміщена в Кіркенесі і здійснює координацію транскордонного співробітництва в регіоні. Її керівники –норвезькі дипломати Ані Саало та ГейдіАндрессен– запропонували гостям з України багату на інформацію розповідь про форми сучасного транскордонного співробітництва та його перспективи (фото).

12

Інша організація є міждержавною структурою, що забезпечує взаємодію північних партнерів та ЄС в питаннях розвитку транскордонної співпраці. Про здобутки ТКС в Баренцевому регіоні українську делегацію детально інформували керівники Міжнародного Баренцевого секретаріату шведський та фінський дипломати Томас Халлберг та Лаура Квіст .

Про інформаційну співпрацю йшлося на зустрічі з керівником інтернет-видання «Незалежний Баренцевий оглядач» АтлеСтаалесеном (фото).

14

На всіх зустрічах експерти також знайомили співбесідників із позитивним досвідом транскордонного співробітництва, накопиченим в Україні, зокрема, в транскордонному регіоні Карпат.

До жалю, через стан здоров’я Т.Столтенберга делегації не вдалося провести з ним раніше заплановану зустріч. Проте він передав українським експертам найщиріші вітання і запевнив, що має велике бажання приїхати в Закарпаття і Кошицький самоврядний край на початку березня, коли буде проводитися міжнародна науково-практична конференція за результатами реалізації проекту (фото).

Загалом, візит українських експертів в Норвегію дозволив вивчити найновіші та найефективніші форми транскордонного співробітництва, що практикуються на Півночі Європи. Це – добра запорука досягнення поставлених проектом «Через інновації - до ефективного співробітництва» цілей.

 

Група українських експертів